Prof. Dr. Lale Gönenir Erbay

Randevu Hattı

0530 977 42 64

Bize Yazın

info@laleerbay.com

BİLİŞSEL DAVRANIŞÇI TERAPİ

BİLİŞSEL DAVRANIŞÇI TERAPİ

Biliş bir düşünce ya da algıdır. Diğer bir deyişle biliş belirli bir anda, bir olay hakkında ne düşündüğünüzdür. Bu düşünceler zihninizde otomatik olarak akar ve kendinizi nasıl hissettiğini üzerinde büyük etkileri vardır. Her durumda düşünceleriniz duygularınızı yaratmaktadır.  Yani duygularımız genellikle hayatımızda olanlardan çok nasıl düşündüğünüz ile ilgilidir.

Genlerimiz, hormonlarımız, kişiliğimiz ve çocukluk yaşantılarımız nasıl düşündüğümüz ve neler hissettiğimiz konusunda etkili olabilirler. Ancak kötü duygudurumumuz hakkında bu teoriler bizi birer kurban yapma eğilimi taşırlar. Çünkü bizim kontrolümüz dışında olan şeylerden kaynaklandığını düşünürüz. Ancak tersine olaylar hakkında düşünme şekliniz ve hatta temel değer ve inançlarınızı bile değiştirebilirsiniz. İşte bilişsel terapi kısaca bu demektir.

Bilişsel terapinin yararı son 20 yılda birçok araştırmacının yaptığı çalışma ile kanıtlanmıştır. Hatta günümüzde bilişsel davranışçı terapinin insan beyninin kimyasını ve yapısını değiştirerek insanlara yardımcı olduğu konusunda artan kanıtlar bulunmaktadır.

Günümüzde düşüncenin duyguları, bedensel belirtileri ve davranışları etkilediği bilindiği kadar bedenden beyne giden sinyaller ve uyarılar sayesinde de davranışların da duygularımızı değiştirdiğini biliyoruz. Örneğin egzersiz gibi bedensel hareketer beyinde endorfini arttırarak iyi hissetme haline neden olabilir. Ya da gülümsemek, ağız çevresindeki kaslardan beyne geri bildirimde bulunarak iyi hissediyorum düşüncesine neden olabilir. Benzer şekilde amaçlar ve hedefler doğrultusunda eyleme geçmek motivasyonu arttırabilir. Yani davranıcı terapi harekete geçmek için iyi hissetmeyi beklememeyi, hareketin kendisinin iyi hissetmeye neden olacağı düşüncesine dayanır.

İşte bilişsel davranışçı terapiler biliş ve davranış üzerinde düzenlemeler yapmaya çalışarak iyilik halini arttırmayı amaçlayan, etkinliği kanıtlanmış bir psikoterapi türüdür. 

Yorumlar (0)

Whatsapp Yaz!
Tıkla Ara!