Prof. Dr. Lale Gönenir Erbay

Randevu Hattı

0530 977 42 64

Bize Yazın

info@laleerbay.com

YAS TERAPİSİ

YAS TERAPİSİ

Yas tepkisini ortaya çıkartan kayıplar çok çeşitli olmakla beraber, yas denildiğinde genellikle ilk akla gelen geri dönüşsüz bir kayıp olan “ölüm” dür. Bunun yanında ayrılık, iş kaybı, sağlık kaybı ve yaşlanma gibi gençliğin kaybı gibi çeşitli benzeri durumlarda da yas tepkisi ortaya çıkabilir. Çünkü her kayıp daha önce kurulmuş düzenimizi ve dengemizi bozar. Yas süreci içerisinde yaşama karşı sergilenen tutumda büyük bir değişiklik meydana gelse de bu durum patolojik olarak algılanmaz ve müdahaleye gerek kalmadan zaman içerisinde üstesinden gelineceği farz edilir. Hatta yas sürecine müdahalenin tam tersine, sürecin yaşanmasını sekteye uğratacağı ve zararlı olduğu düşünülmektedir.

Peki o zaman normal yas nedir? ve yas reaksiyonuna ne zaman müdahale edilmelidir?

Yas yaşıyorsanız veya yakınınızın yas reaksiyonunun normal olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız bir psikiyatri uzmanına başvurmanızda yarar var. Doktorunuz hangi tepkilerin normal hangilerinin patolojik olduğuna karar vererek ne zaman müdahale edilmesi veya edilmemesi gerektiğine karar verecektir. Sonuçta doğru zamanda yapılmayan müdahale yas sürecini olumsuz etkiler.

Unutmayın yaşam kayıplarla dolu bir yolculuk. Bazen sevdiğimiz birini, bazen sağlığımızı, bazen de işimizi kaybederiz. Hepimizde bu kayıplarla baş etmemizi sağlayan donanımlar bulunur. Ancak kaybın yaşandığı zamandaki ruhsal durumumuz, ek başka kayıpların olup olmadığı, kaybın getirdiği ek sorunlar (maddi sorunlar gibi) olup olmaması ve kayıptan önce kaybedilenle ilgili tamamlanmamış duygularımız veya sorunlarımızın olup olmaması gibi bazı durumlarda yas süreci ile başa çıkamaz ve ruhsal hastalıklar geliştiririz. Böyle durumlarda bir uzman değerlendirmesi sonucu uygun görülürse yas terapisi ve/veya ilaç tedavisi almak sürecin doğru yönetimi açısından uygun olacaktır.

Yorumlar (0)

Whatsapp Yaz!
Tıkla Ara!