Prof. Dr. Lale Gönenir Erbay

Randevu Hattı

0530 977 42 64

Bize Yazın

info@laleerbay.com

SINAV KAYGISI

SINAV KAYGISI

Zorlu ve kaygı yaratan durumlarda iyi bir performans göstermek için, bir miktar stres gereklidir. Bu stres düzeyi bizi uyanık tutar ve dikkatimizi arttırır. Sorun stres düzeyi çok yüksek olduğu zaman olur. Bu durumda sinirli, gergin ve kaygılı hissetmeye başlarız. Kaygı arttıkça dikkat bu sefer dağılmaya ve performansta düşüşe yol açar. İdeal performans için, stresi bir düzeyde tutmak, heyecanlanmak ama sistemimizi çökecek düzeye getirmemek gerekir.

 

Neredeyse herkes bir sınav ya da performans gerektiren bir durum ile karşı karşıya olduğunda sinirli hisseder ya da kaygılanır. Bir sınav hakkında çok fazla kaygı yaşamak sınav kaygısı olarak ifade edilir. Sınav kaygısı öğrenciler arasında oldukça yaygındır. Bu sizin çalışmanızı engelleyebilir, sınav için bilmeniz gerekenleri öğrenmekte ve sınav esnasında hatırlamakta zorluk çekebilirsiniz. Bu nedenle performansınız düşebilir. Bu sorunlar her öğrencide farklı şiddette ve şekilde ortaya çıkabilir. Görülebilecek belirtiler şunlardır:

Fiziksel - baş ağrısı, mide bulantısı veya ishal, vücut ısısı değişiklikleri, aşırı terleme, nefes darlığı, sersemlik veya bayılma, hızlı kalp atışı ve / veya ağız kuruluğu

Duygusal - aşırı korku, hayal kırıklığı, öfke, depresyon, kontrol edilemeyen ağlama ya da gülme, çaresizlik hissi

Davranışsal - yerinde duramama, gezinme, madde kötüye kullanımı, kaçınmalar
Bilişsel – yarışan düşünceler, ' boşluğa düşme ', dikkatini toplama güçlüğü, kendi kendine olumsuz konuşma, endişe duyma, kendini diğerleriyle kıyaslama, düşüncelerinizi organize etmede zorluk.

 

Araştırmalar göstermiştir ki önemli bir sınava hazırlanmak ve başarmak için öğrencilere gerekli araçları ve duygusal stratejileri kazandırmak, sağlıklı fiziksel alışkanlıklar, onların sınav kaygısıyla ilgili belirtilerin üstesinden gelmesine yardımcı olabilir.

Sınav kaygısı ile başedebilmek için;

Gerçekçi düşünme alışkanlığı edinmek gerekir. Gerçekçi düşünce, sonuca varmadan önce bir duruma tüm yönleriyle (pozitif, negatif ve nötr) bakmak anlamına gelir. Diğer bir deyişle, gerçekçi düşünme kendine, diğerlerine ve dünyaya dengeli ve adil bir şekilde bakmak demektir.

İçsel konuşmalarınıza dikkat edin. Düşünceler yüksek sesle dışarı konuşmadan kendimize söylediğimiz şeylerdir. (içsel konuşma) Hepimizin kendimizce bir düşünme yolumuz vardır ve nasıl düşündüğümüz nasıl hissettiğimiz üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Kötü bir şey olacağını düşündüğümüz zaman – sınavda başarısız olmak gibi - endişeli hissederiz.

Endişe doğuran düşünceleri tanımlamak için pratik yapmak ve biraz zaman gereklidir. Ne zaman daha endişeli hissettiğinizi fark ederseniz, kendinize sorma zamanıdır:

Ben şu anda ne düşünüyorum?

Ne bana endişeli hissettiriyor?

Ben ne olacağından endişeliyim?

Kötü neyin olacağını bekliyorum?

 

Bir şeyi düşünmek doğru olduğu ya da gerçekleşeceği anlamına gelmez. Örneğin, bir testte başarısız olacağınızı düşünmeniz gerçekte başarısız olacağınız anlamına gelmez. Çoğu zaman, bizim düşüncelerimiz sadece tahmindir ve asıl gerçekler değildir.

Sınav kaygısı ile başa çıkmak için;

·         Kendiniz ya da sınav hakkında olumsuz düşünmeyin.

·         Kendinize bunun sadece bir sınav olduğunu hatırlatın.

·         Sınavdan önceki son saatte rahatlatıcı bir şeyler yapın.

·         Sınavda kendinize elinizden gelenin en iyisini yapacağınızı söyleyin ve bu yeterli olacaktır.

Başa çıkamadığınızı hissettiğinizde psikiyatristinize başvurmayı unutmayın.

Yorumlar (0)

Whatsapp Yaz!
Tıkla Ara!