Prof. Dr. Lale Gönenir Erbay

Randevu Hattı

0530 977 42 64

Bize Yazın

info@laleerbay.com

BİPOLAR AFFEKTİF BOZUKLUK TEDAVİSİ

BİPOLAR AFFEKTİF BOZUKLUK TEDAVİSİ

Bipolar bozukluk, iki uçlu duygudurum bozukluğu, manik depresif hastalık, iki uçlu mizaç bozukluğu, bipolar affektif bozukluk gibi isimlerle bilinen ve oldukça sık görülen bir psikiyatrik bozukluktur. 

Bütün insanların duygusal dünyasında, ruh halinde değişiklikler, inişler-çıkışlar olur. Ancak bipolar bozuklukta duygudurumdaki bu değişimler çok daha şiddetli, keskin, uzun süren ve kişinin işlevlerini, yaşamını etkileyen yoğun duygudurum değişimleridir. 

Yani Bipolar Bozukluk duygu, düşünce, enerji ve davranışlarda aşırı uçlarda değişikliklerle seyreden, kişinin kendisini aşırı coşkulu (mani/hipomani dönemleri) veya çok durgun (depresyon) hissettiği ya da her ikisinin karışımı (karma dönem) duygular yaşamasına yol açan bir ruhsal hastalıktır...

Mani dönemlerinde Yükselmiş duygudurum, aşırı sinirlilik, hızlı ve öngörülemez duygusal değişiklikler, yarışan düşünceler, dikkatte aşırı dağınıklık, kişiliğe uyumsuz riskli davranışlar (aşırı harcama, düşüncesizce cinsel ilişkide bulunma), artmış özgüven, artmış aktivite düzeyleri, azalmış uyku ihtiyacı görülür. 

Depresyon dönemlerinde ise; Umutsuzluk hisleri, işe, okula, hobilere vb. dönük ilgi kaybı, sosyal çekilme, ajitasyon ve sinirlilik, zayıf konsantrasyon, düşük enerji ve uyuşukluk, mutsuz duygudurum, iştahta veya vücut ağırlığında değişiklikler, aşırı uyuma veya uykusuzluk ve özkıyım düşünceleri mevcuttur. 

Hastalık dönemleri (mani, depresyon, karma) arasında düzelmelerle giden bir rahatsızlıktır. Bipolar bozukluğu olan kişiler hastalık dönemleri dışında çalışma yaşantısını sürdürebilmektedir.

Bipolar bozukluğun tanısı esas olarak psikiyatri hekimi tarafından yapılan muayene ile konur. Temel tedavi ilaçlar ile yapılır. Tedaviniz için kullandığınız ilacı asla kendi kendinize bırakmayın, bu hastalığınızın daha hızlı tekrarlamasına neden olabilir...Bipolar bozukluk etkili bir şekilde tedavi edilebilir. Bipolar bozukluğu olan kişilerin %40'ından fazlasında tam düzelme ve yaklaşık yarısında da hastalık belirtilerinde çok belirgin düzelme görülür.

Hastalık hakkında bilgi edinin, hastalık dönemleri öncesi haberci belirtilere karşı hazırlıklı olun, hastalığınızı tetikleyen durumlardan korunun...

Yorumlar (0)

Whatsapp Yaz!
Tıkla Ara!