Prof. Dr. Lale Gönenir Erbay

Randevu Hattı

0530 977 42 64

Bize Yazın

info@laleerbay.com

AİLE-ÇİFT-İLİŞKİ TERAPİSİ

AİLE-ÇİFT-İLİŞKİ TERAPİSİ

Evlilik terapilerinin temel amacı; evlilik içi uyum ve doyumu arttırarak, evlilik ilişkisinin niteliğini iyileştirmek ve bu sırada eşlerde görülen uyumsuz tutum ve davranışları olabildiğince azaltmak ya da ortadan kaldırmaktır. Bu temel amaca ulaşabilmek için eşler arasındaki iletişim ve uzlaşma becerilerini geliştirmek, sınır ve sorumlulukları netleştirmek, eşlerin davranış repertuarlarını genişletmek ve esnetmek gerekir. Ancak bunların hepsinden daha önemlisi, çiftin mevcut sorunlarını; eşlerden birinden kaynaklanan bireysel semptom veya patoloji olarak görmek yerine, eşler arasındaki ilişkinin kendisinden kaynaklanan sorunlar olarak görmelerini sağlamaktır.

Yani eşler tek tek değil sistem olarak ele alınır. Sonuç olarak terapist eşlerin kendisinden çok aralarındaki ilişkiye odaklanır.

İyi bir sonuç için her iki eşin yeterli iş birliği içinde olması gereklidir. Çiftlere sorunların öncelikle iletişimsizlik, yetersiz iletişim ya da iletişim hatalarından, birlikte sorun çözme yöntemlerinin yetersizliğinden kaynaklandığını belirtmek gerekir. 

Yorumlar (0)

Whatsapp Yaz!
Tıkla Ara!