Prof. Dr. Lale Gönenir Erbay

Randevu Hattı

0530 977 42 64

Bize Yazın

info@laleerbay.com

SOSYAL FOBİ TEDAVİSİ

SOSYAL FOBİ TEDAVİSİ

Sosyal fobi, belirli toplumsal durumlarda küçük düşürüleceği korkusunun neden olduğu hem bedensel hem de davranışsal belirtilerin eşlik ettiği, zamanla işlevsellikte kayıplara ve sosyal sorunlara neden olan bir kaygı bozukluğudur.

Genel olarak ergenlik döneminde başladığı belirtilmektedir. Yaşla beraber düzelmeler gösterebilmektedir. En önemli şey semptomların klinik öneminin hangi yaşta önemli olmaya başladığıdır. Erken çocukluk döneminde başlayanlarda tedaviye yanıt oranı daha düşüktür.

Sosyal fobik kişilerde kişilerin kaygısı sosyal ortamlarda konuşmak, yemek yemek, başkalarının önünde yazı yazmak, biriye tanışmak, bir partiye katılmak gibi durumlarda artmaktadır. Yaygın olan tipinde bütün sosyal ortamlarda fobik belirtiler ortaya çıkmaktadır. Sınırlı tipinde ise yaşanan kaygı tek bir durumla ilgilidir.

Sosyal fobik kişiler genellikle eleştirilmeye, olumsuz değerlendirilmeye ya da reddedilmeye karşı aşırı duyarlıdır. Başkalarının onları nasıl değerlendirdiklerinin farkında olmayıp gerçekte kendilerini olumsuz değerlendirmektedirler. Korkulan ortamlarda yüzde kızarma, ellerde titreme, ağız kuruluğu, çarpıntı, kaslarda gerginlik, terleme, bulantı gibi belirtiler ortaya çıkmaktadır. Oluşan kaygı ve bedensel belirtiler kişinin performansını, toplumsal ve mesleki işlevselliğini bozmaktadır.

Etyolojisinde genetik yatkınlık, biyolojik nedenler, öğrenmeye dayalı deneyimler, kişilik özellikleri rol almaktadır.

Sosyal fobi genel olarak kronik bir hastalıktır. Yaşam boyu dalgalı seyir gösterir. Küşük düşürücü bir olaydan sonra aniden başlayabileceği gibi başlangıç sinsi bir seyir de gösterebilir. Etkin tedavi hastalığın gidişatı üzerine olumlu etki göstermektedir.

Tedavide ilaç tedavisi ile psikoterapi önemlidir. Psikoterapide sosyal beceri eğitimleri, bilişsel davranışçı terapi ön plandadır. 

Yorumlar (0)

Whatsapp Yaz!
Tıkla Ara!